Czy alkoholizm można wyleczyć raz na zawsze?

18.06.2020, administrator

Czy uzależnienia znikają na zawsze? To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo osób zmagających się z nałogiem. Kiedy powrócę do „normalności” sprzed uzależnienia? Takie pytania mogą podważać sens terapii. Najlepiej zatem będzie przyjąć odmienną perspektywę.  


Alkoholizm, zwany też chorobą alkoholową, to uzależnienie, czyli schorzenie o podłożu psychicznym. Należy pamiętać o tym podczas leczenia, które powinno korzystać nie tylko z metod klinicznych, jak lekarstwa, detoksykacja czy niesławne „wszywki” (esperal). Istotnym elementem wychodzenia z alkoholizmu będzie terapia psychologiczna. Szczera rozmowa z terapeutą pomoże znaleźć sedno problemu, dowiedzieć się jakie jest źródło uzależnienia. Alkoholizm praktycznie nigdy nie jest bowiem problemem sam w sobie, a jedynie sposobem na pozbycie się problemu. Powodów sięgnięcia po butelkę może być mnóstwo, od stresu w pracy, po nieprzyjemną sytuację rodzinną. Uzależnieniu często towarzyszą depresja lub stany lękowe, przez które jeszcze trudniej jest poradzić sobie z chorobą.

 

Dopiero wyleczenie „środka” i medyczne wsparcie mogą przynieść pozytywne rezultaty. To jednak nie koniec. Alkoholizm został jedynie zaleczony. Czy możemy mówić o całkowitym wyleczeniu? Ta odpowiedź może okazać się bolesna, ale prawdopodobnie nie. Alkoholizm to choroba, która może powrócić w każdej chwili. Pomocna może okazać się jednak zmiana sposobu patrzenia na problem. Nie można traktować swojej codzienności w kategoriach stałego zagrożenia i stresu. Wyjście z nałogu to bardzo trudna do przebycia droga i wielki sukces. Teraz wystarczy tego nie zaprzepaścić. Po udanej terapii odwykowej pora na zmianę nawyków i działania profilaktyczne.

 

Jak dbać o siebie po wyjściu z alkoholizmu? Przede wszystkim (w tym pomaga terapia) należy wypracować pozytywny styl komunikacji, kiedy do rozmowy wkracza alkohol. Otwarte i odważne mówienie o swoim byłym uzależnieniu oraz odmawianie alkoholu z pełnym przekonaniem to ważne elementy radzenia sobie z codziennością po chorobie alkoholowej. Pozbycie się nałogu to ogromna szansa na zmianę całego stylu życia. Jest to powód do dumy, który może przyczynić się do codziennego dbania o zdrowie. Nowa, regularna dieta, przemyślane uzupełnianie płynów, zrezygnowanie z innych używek (np. papierosów) to decyzje, za które podziękuje nam nasze ciało. Warto zacząć również uprawiać sport lub znaleźć sobie jakieś artystyczne hobby. Każdy rodzaj odprężającej działalności przyniesie wytchnienie w stresujących chwilach i oddali widmo alkoholizmu. Każdemu pomaga co innego. Długie rowerowe wycieczki, siłownia, szydełkowanie, czytanie lub medytacja i modlitwa. Znajdź swój sposób na pozbycie się alkoholizmu lub pomoc swoim najbliższym.