Nie czekaj, zadzwoń już teraz i uzyskaj pomoc:+48 729 29 78 78

Jest mnóstwo rożnego rodzaju ośrodków terapii uzależnień, państwowych (NFZ) i prywatnych, dobrych i trochę gorszych. Różnych.

Dlaczego akurat u nas miałby ktoś rozpocząć leczenie ?

Dlatego, że :

 • Po pierwsze mamy ogromne doświadczenie w leczeniu uzależnień. Nasi terapeuci to profesjonaliści z dwudziestokilkuletnim stażem pomagania, z doświadczeniem w pracy klinicznej, stacjonarnej, ambulatoryjnej. Mają też szereg doświadczeń własnych, które zdecydowanie pomagają w skutecznym leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień.
 • Po drugie jesteśmy skuteczni – i nie mówimy tutaj o jakichś tajemniczych danych statystycznych tylko o ogromnej ilości szczęśliwych, trzeźwych osób, o ich bliskich. Można ich spotkać na naszych grupach wsparcia, porozmawiać, przekonać się, że to nie chwyt marketingowy tylko prawdziwe życie, realne osoby.
 • Po trzecie oferujemy indywidualne podejście do pacjenta w leczeniu alkoholizmu, lekomanii oraz hazardu. Tworzymy program terapii dla każdego konkretnego człowieka bo każdy jest indywidualnością z szeregiem specyficznych własnych doświadczeń.
 • Po czwarte pomaganie innym to nasza pasja. To nie tylko wyuczony zawód. Chcemy aby terapia w naszym Ośrodku była najlepszą inwestycją dla każdego. Aby zainwestowane w leczenie pieniądze, czas zwróciły się z ogromnym procentem.
 • A przede wszystkim gwarantujemy, że nasz Ośrodek będzie miał zawsze otwarte drzwi dla wszystkich „absolwentów”. Zawsze można przyjechać – nie tylko w sytuacji kryzysowej – posiedzieć, porozmawiać, zaczerpnąć dobrej energii, którą tworzymy wspólnie w „Nowym Dniu”. Przyjaźnie zawarte w trakcie takich spotkań trwają już po 8 lat (tyle lat ma budowanie naszej tradycji w Krakowie).


LECZENIE ALKOHOLIZMU

Alkoholizm jest chorobą, która polega na okresowym piciu napojów alkoholowych w celu doznawania ich działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikającego z odstawienia alkoholu. Jego istotą jest uzależnienie psychiczne i fizyczne. Uzależnienie psychiczne wynika z potrzeby wypicia alkoholu dla poprawy samopoczucia, natomiast uzależnienie fizyczne jest związana ze wzrostem tolerancji na alkohol, czyli brakiem możliwości przerwania picia w zaplanowanym momencie, utratą kontroli nad wypijaną ilością alkoholu oraz zespołem abstynencji alkoholowej. Należy pamiętać, że alkoholizm jest chorobą śmiertelną. Objawy ostrzegawcze choroby alkoholowej:

 • Zauważasz, że wypicie alkoholu zaczyna Cię odprężać, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, pobudza do działania lub ułatwia zaśnięcie
 • Zaczynasz szukać i organizować okazje do wypicia, wyprzedzasz kolejki, pijesz pomimo zaleceń lekarskich
 • Czujesz dumę, że potrafisz wypić więcej niż kiedyś (tzw. mocna głowa spowodowana zwiększoną tolerancją na alkohol), ale jednocześnie zaczynasz mieć trudność w odtworzeniu wydarzeń, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu (tzw. palimpsesty alkoholowe, „przerwy w życiorysie”, „urwane filmy”)
 • Unikasz rozmów na temat swojego picia oraz reagujesz gniewem jeśli ktoś sugeruje ograniczenie picia lub jeśli dostęp do alkoholu staje się ograniczony
 • Zaczynasz pić samotnie, nawet jeśli do tej pory piłeś tylko w towarzystwie
 • Prowadzisz samochód po spożyciu alkoholu (nawet małych ilości)
 • Próbujesz podjąć „ciche” próby ograniczenia spożywanego alkoholu
Fazy:
 1. Wstępna (ostrzegawcza) – zaczynasz szukać sytuacji, w których można sięgnąć po alkohol
 2. Krytyczna – po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu pojawia się pragnienie sięgnięcia po większą ilość. Zaczynasz szukać usprawiedliwienia dla siebie i swojego picia.
 3. Przewlekła – picie zaczyna być ciągłe. Powstaje degradacja moralna, osłabienie procesów myślenia, zmiany charakterologiczne. Powstaje obniżenie tolerancji na alkohol.
Objawy:
 1. Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu (suszenie, głód alkoholowy)
 2. Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (brak silnej woli)
 3. Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania (klinowanie, nie dopuszczanie do powstania kaca)
 4. Objawy abstynencyjne (kac, kac moralny)
 5. Zwiększona lub zmniejszona tolerancja na alkohol (słabsza lub mocniejsza głowa)
 6. Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem do 1-2 wzorców (picie w knajpie, pod boczek, itp.)
 7. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań (szukanie okazji, inicjowanie kolejek, szukanie tylko pijącego towarzystwa, koncentrowanie życia wokół alkoholu)
 8. Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szkodliwości dla zdrowia pijącego (łamanie obietnic zaprzestania picia, wpadki)
Jeżeli zauważasz u siebie kilka z wymienionych objawów prawdopodobnie jesteś osobą uzależnioną od alkoholu. Skontaktuj się z nami, telefon jest czynny całą dobę. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba i można, a nawet trzeba ją leczyć. Jesteśmy tu aby Ci pomóc. Jeśli natomiast widzisz objawy alkoholizmu u bliskiej Ci osoby również do nas zadzwoń lub przyjedź, a my pomożemy Ci przygotować się do rozmowy o konieczności podjęcia leczenia z bliską Ci osobą.


HAZARD

Kto z nas nie grał choć raz w „lotka”? Chyba wszyscy. Gry losowe oferują szybką możliwość wzbogacenia się, wygrania dużej ilości pieniędzy bez nakładu pracy. Pytanie brzmi: „kiedy pojawia się uzależnienie?” Nałogowy hazard jest jednym z uzależnień behawioralnych. Osoby uzależnione od hazardu posiadają problemy finansowe, dochodzi do rozpadu rodziny, pojawia się samotność, czasem konflikty z prawem. Należy pamiętać, że hazard to nie tylko gry w kasynie, ale również gry internetowe, „lotto”, automaty, loterie czy zakłady bukmacherskie.

Objawy:

 1. Hazard zaczyna Cię pochłaniać (planujesz kolejne przedsięwzięcia, rozpamiętujesz minione doświadczenia, analizujesz)
 2. Zaczynasz odczuwać potrzebę gry z rosnącą ilością pieniędzy
 3. Próbujesz bez powodzenia kontrolować lub rezygnować z hazardu
 4. Jesteś rozdrażniony, reagujesz gniewem lub agresją, jeśli ktoś chce przerwać Twoje uprawianie hazardu
 5. Grasz, żeby uciec od problemów lub poprawić sobie nastrój
 6. Narażasz lub zrywasz relacje rodzinne, zrywasz związki, tracisz pracę
 7. Pożyczasz pieniądze, popadasz w coraz większe długi
 8. Okłamujesz bliskich i terapeutów by ukryć stopień wciągnięcia w hazard
Jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś z Twojego bliskiego otoczenia kilka z wymienionych objawów powinieneś niezwłocznie zareagować zanim hazard zniszczy Twoje życie. Jeśli do nas zadzwonisz pomożemy Ci poradzić sobie z uzależnieniem i rozpocząć nowe życie.


UZALEŻNIENIE OD LEKÓW

W dzisiejszych czasach zażywamy coraz więcej leków. Uzależnienie takie nazywamy lekomanią. Choć rzadko się o tym mówi problem uzależnienia od coraz bardziej dostępnych leków staje się coraz częstszy. Nie można go bagatelizować, bo może mieć fatalny w skutkach wpływ na życie i zdrowie osoby uzależnionej.

Objawy:

 1. Zażywasz leki w przepisanych dawkach przez miesiące a nawet lata
 2. Zaczynasz przyjmować te leki, żeby „normalnie funkcjonować” gdyż zaczynasz mieć problemy z ich odstawieniem
 3. Pomiędzy kolejnymi dawkami pojawiają się objawy odstawienia
 4. Kontynuujesz zażywanie leków mimo ustania objawów z powodu których zostały przepisane leki
 5. Regularnie odwiedzasz lekarza lub nawet kilku lekarzy aby otrzymać recepty
 6. Zaczynasz odczuwać niepokój lub panikę kiedy okazuje się, że możesz mieć utrudniony dostęp do leków
 7. Zażywasz leki przed stresującymi sytuacjami
 8. Zażywasz kilka rodzajów leków aby wzmocnić ich działanie
 9. Zwiększasz samodzielnie dawki, bo mniejsze przestają działać
 10. Nasilają się objawy lękowe, depresja, objawy psychosomatyczne mimo ciągłego zażywania leków
 11. Zaczynasz zdobywać leki w nielegalny sposób
 12. Poświęcasz coraz większą ilość czasu na zdobywanie i zażywanie leków
Jeżeli zauważasz u siebie kilka z wymienionych objawów prawdopodobnie jesteś osobą uzależnioną od leków. Nie bagatelizuj tego, bo lekomania to poważna choroba, która może mieć fatalne skutki. Skontaktuj się z nami jak najszybciej, a my pomożemy Ci z nią walczyć. Jeśli w Twojej rodzinie jest osoba, która wykazuje objawy uzależnienia od leków również pomożemy Ci przygotować się na rozmowę z taką osobą, abyś mógł jej pomóc.Terapie uzależnień

 1. Dla osób uzależnionych od alkoholu, leków, hazardu:
  • Terapia stacjonarna (zamknięta)
  • Oddział dzienny
 2. Dla członków rodzin i bliskich osób uzależnionych:
  • Terapia indywidualna
  • Terapia rodzinna
  • Terapia DDA
 3. Po terapii podstawowej:
  • Terapia indywidualna
  • Terapia pogłębiona
  • Zapobieganie nawrotom choroby
  • Warsztaty terapeutyczne


Terapia stacjonarna (zamknięta)

Program terapii dla osób uzależnionych od alkoholu, leków, hazardu trwa 28 dni – z pełnym wyżywieniem, zakwaterowaniem na miejscu. Jest to najskuteczniejsza forma terapii uzależnień. W ciągu niemalże miesięcznego pobytu pracujemy bardzo intensywnie, dzięki czemu terapia jest bardzo efektywna. W bezpiecznych warunkach pacjenci nabywają umiejętności jak dobrze żyć bez alkoholu, leków, grania. Budujemy mocną wewnętrzną motywację do utrzymywania abstynencji, trzeźwości.

Uczymy jak radzić sobie z nieprzyjemnymi uczuciami, stresem. Zajęcia z muzykoterapii ( już wkrótce ) uczą metod skutecznego relaksu. Terapia jest dostosowana do możliwości i potrzeb każdego pacjenta indywidualnie. Terapia odbywa się indywidualnie ( każdy ma swojego indywidualnego terapeutę ) i grupowo ( codziennie sesje grupowe z terapeutą ).

W trakcie pobytu w Ośrodku proponujemy również udział w mityngach Anonimowych Alkoholików, grupie wsparcia wspólnie z osobami, które już ukończyły terapię. Jest to doskonała okazja do korzystania z doświadczeń innych aby lepiej sobie radzić w przyszłości. Każdy pacjent objęty jest opieką medyczną dzięki współpracy ośrodka z lekarzami i odpowiednimi placówkami – konsultacje lekarza internisty, psychiatry, badania diagnostyczne. Na czas pobytu można otrzymać zwolnienie lekarskie.


Oddział dzienny

Program terapii trwa 28 dni. Pacjenci przebywają w Ośrodku codziennie od 9.30 do 17.00, Jest to oferta skierowana do osób, które już mają podstawowe umiejętności radzenia sobie z przymusem picia, grania. Mogą z niej skorzystać również osoby po podstawowym programie stacjonarnym. Uczestnicy również korzystają z terapii indywidualnej ( każdy ma swojego terapeutę indywidualnego ) jak i grupowej.

Uczymy jak radzić sobie z nieprzyjemnymi uczuciami, stresem. Zajęcia z muzykoterapii ( już wkrótce ) uczą metod skutecznego relaksu. Terapia jest dostosowana do możliwości i potrzeb każdego pacjenta indywidualnie. Terapia odbywa się indywidualnie ( każdy ma swojego indywidualnego terapeutę ) i grupowo ( codziennie sesje grupowe z terapeutą ).

W trakcie pobytu w Ośrodku proponujemy również udział w mityngach Anonimowych Alkoholików, grupie wsparcia wspólnie z osobami, które już ukończyły terapię. Jest to doskonała okazja do korzystania z doświadczeń innych aby lepiej sobie radzić w przyszłości. Każdy pacjent objęty jest opieką medyczną dzięki współpracy ośrodka z lekarzami i odpowiednimi placówkami – konsultacje lekarza internisty, psychiatry, badania diagnostyczne. Na czas pobytu można otrzymać zwolnienie lekarskie.


Detoksykacja (odtrucie)

Po wielodniowym piciu alkoholu (ciągu alkoholowym) odstawienie alkoholu bez fachowej pomocy jest bardzo trudne i niebezpieczne. W trakcie zespołu abstynencyjnego wystąpić mogą różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania organizmu stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia. Często pacjenci boją się odstawić alkohol ze względu na pojawiające się dolegliwe objawy. Konieczna jest fachowa pomoc i opieka.

Detoksykacja przeprowadzana przez lekarza specjalistę i trwa zwykle od 12h do 24h, pacjent cały czas objęty jest opieką lekarską i pielęgniarską w prywatnej placówce, z którą ośrodek współpracuje.

Detoksykacja nie jest leczeniem uzależnienia a jedynie może być przygotowaniem do podjęcia właściwej terapii. Najlepiej, gdy bezpośrednio po odtruciu jest podejmowana właściwa terapia uzależnienia. Odkładanie decyzji w czasie może doprowadzić do sytuacji, że kolejny powrót do picia może skończyć się tragicznie. Alkoholizm nie leczony to choroba śmiertelna.Co zrobić aby przestał pić, brać, grać ? Co zrobić aby zaczęli się leczyć ? Te pytania najczęściej pojawiają się w rozmowach z bliskimi osób uzależnionych.

W sytuacji gdy ktoś ma problemy z alkoholem, lekami, narkotykami lub hazardem wtedy rodzina, bliskie osoby starają się coś zrobić aby problem zniknął. Proszą, przekonują, wymuszają deklaracje poprawy i zmiany, liczą na to, że ktoś wreszcie zrozumie że źle robi, że może tym razem się ocknie i już będzie inaczej, bo przecież obiecał... Osoby uzależnione gdy słyszą, że mają problem najczęściej nie chcą tego przyjąć do wiadomości. Zaprzeczają, obwiniają bliskich, sytuację, pracodawców, „odwracają kota ogonem”, udowadniają, że nie muszą, że wszyscy tak robią, że przecież pracują, nie są „marginesem”, czasem obiecują, że już tak nie będzie itp.

Co zrobić w takiej sytuacji aby przerwać to błędne koło i pomóc osobie uzależnionej zacząć się leczyć?

Niektórzy mówią, że aby osoba uzależniona chciała się zacząć leczyć musi spaść na dno i wobec tego trzeba taką osobę zostawić i czekać aż w wyniku tego upadku otworzy oczy i poprosi o pomoc. Niestety może się tak zdarzyć, że się nie doczekamy na przebudzenie, częściej dochodzi do tragedii. Sposobem na uniknięcie takiego scenariusza, jest metoda interwencji, która sprawia, że „dno” udaje się podnieść i pomóc w podjęciu decyzji o leczeniu wcześniej, zanim wydarzy się coś nieodwracalnego.

Interwencja wobec osoby uzależnionej jest metodą, która pomaga w tym, aby osoba uzależniona podjęła leczenie. Bardzo często, przeprowadzona profesjonalnie, kończy się sukcesem czyli rozpoczęciem leczenia w Ośrodku.

Interwencja nie jest atakiem na osobę uzależnioną, kolejną awanturą. Jest konfrontacją z rzeczywistością, której celem jest rozpoczęcie leczenia od zaraz. Aby była skuteczna musi być przeprowadzona z życzliwością ale bardzo konkretnie i rzeczowo. Ważne aby brało w niej udział kilka osób bliskich i ważnych dla uzależnionego ( uzależnionej).

Interwencja jest metodą, którą można przeprowadzić w domu lub Ośrodku – ważne aby dobrze się do niej przygotować. Proponujemy pomoc w tym zakresie. W trakcie sesji pomagamy opracować scenariusz takiej interwencji, uczymy jak ją właściwie przeprowadzić. Z reguły wystarcza jedna sesja „treningowa” aby dobrze przygotować się do przeprowadzenia właściwej, konstruktywnej interwencji.


ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ – OMÓWIMY SYTUACJĘ I USTALIMY HARMONOGRAM DZIAŁAŃ.


Zapraszamy na tradycyjne [ zaczynamy już 9 roczek!] grupy wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych w każdy czwartek o godzinie 18:00 prowadzone przez Ewę Janiszewską i Zbigniewa Krempickiego . Spotkania grupy odbywały się w różnych miejscach aż wreszcie znów mamy swoje stałe miejsce na ul. Św. Floriana w Lusinie.

Grupa Wsparcia to nie mityng Anonimowych Alkoholików, Hazardzistów czy Narkomanów. Też nie grupa terapeutyczna. To spotkanie prowadzone przez terapeutę z własnym doświadczeniem uzależnienia lub współuzależnienia na którym można podzielić się radościami z trzeźwego życia ale też poszukać rozwiązań dla różnego rodzaju trudnych sytuacji, których jest bardzo dużo, a z którymi spotykają się osoby po podstawowym programie leczenia.

Udział w Grupie Wsparcia jest bezterminowy, bezpłatny. To bardzo ważne miejsce dla wielu osób, które ukończyły podstawowy program terapii. Tutaj obchodzą swoje rocznice trzeźwienia, tutaj zawiązują się przyjaźnie na lata.


Co po terapii podstawowej?

 • Grupa Wsparcia.
 • Terapia pogłębiona realizowana w formie półrocznej grupy terapeutycznej – spotkania raz w tygodniu przez 6 miesięcy połączone z terapią indywidualną. Również realizujemy terapię pogłębiona w formie weekendowych spotkań (sobota-niedziela).
 • Warsztaty i treningi terapeutyczne gruntujące umiejętności niezbędne do budowania trzeźwego życia.
 • Obozy terapeutyczno – turystyczne (3 do 7 dni) dla uzależnionych i ich bliskich.