Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Czy moja żona jest alkoholiczką?

20.11.2018, administrator

Czy moja żona jest alkoholiczką?

Na chorobę alkoholową zapada coraz więcej kobiet. W ostatnich latach niepokojąco wzrasta liczba młodych kobiet, które piją w sposób problemowy. Poziom ich picia jeśli chodzi o częstotliwość i ilość spożywanego alkoholu zaczyna dorównywać poziomowi picia mężczyzn.

Problem w tym, że choć mechanizmy uzależnienia są identyczne bez względu na płeć, to kobiety uzależniają się szybciej. Alkohol działa bardziej toksycznie na organizm kobiety niż mężczyzny. Nie ma  w tym temacie mowy o równouprawnieniu gdyż za taki stan rzeczy odpowiada fizjologia. Po krótce:

  • Kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej, a tym samym mniej wody w organizmie. W związku z tym  taka sama ilość alkoholu zostaje rozpuszczona w mniejszej ilości wody – a więc jego stężenie będzie wyższe u kobiety niż mężczyzny.
  • W żołądku kobiety znajduje się znacznie mniej niż u mężczyzn enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie części alkoholu zanim zostanie on wchłonięty. Do wątroby kobiety dostaje się więc dużo więcej alkoholu niż do wątroby mężczyzny.
  • Rozwój dysfunkcji wątroby występuje u pań po krótszym okresie picia i mniejszych dawkach alkoholu niż u panów.

U kobiet występuje dużo więcej estrogenów, które to hormony są odpowiedzialne za intensywniejsze wchłanianie się z przewodu pokarmowego.

Kobiety piją wstydliwie, często w samotności i w tajemnicy. Często potrafią miesiącami, a nawet latami ukrywać chorobę przed najbliższymi. Funkcjonują zawodowo, są paniami domu, matkami, żonami i …cichymi alkoholiczkami. Zapijają stres, samotność, lęki, smutek, kompleksy czasem nudę. Alkohol oszukuje, tłumi emocje, łagodzi napięcie, ale pomaga na krótko – oddala problemy, ale ich nie rozwiązuje.

Kiedy picie alkoholu zaczyna być problemem? – sygnały ostrzegawcze:

  • Stopniowo zwiększa się ilość wypijanego alkoholu i częstotliwość picia
  • Alkohol zaczyna być lekarstwem na zły stan emocjonalny, smutek, stres, lęki, samotność.
  • Następuje koncentracja na sytuacjach związanych z alkoholem – oczekiwanie na moment napicia się ( wieczór, weekend, spotkanie itp.), szukanie pretekstów do spożywania alkoholu, celebrowanie picia, odczuwanie niepokoju w sytuacji kiedy nie ma możliwości napicia się.
  • Pojawiają się incydenty upijania się, trudności w przypominaniu sobie tego co się działo pod wpływem alkoholu
  • Problem nadmiernego picia zaczyna być zauważany przez otoczenie – pojawiają się ze strony bliskich ( rodziny, przyjaciół, partnera ) uwagi o konieczności ograniczenia picia
  • Występują próby oszukiwania otoczenia – ukrywanie picia ( chowanie butelek, picie pod  nieobecność małżonka, partnera, picie w samotności, kłamstwa na temat ilości wypitego alkoholu itp.)
  • Pojawia się spożywanie alkoholu na kaca tzw. klin
  • Alkohol zaczyna pojawiać się w sytuacjach, w których jest zakazany – prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, picie w ciąży, upijanie się gdy pod opieką są dzieci, przychodzenie do pracy pod wpływem.

Sygnały te wskazują na uzależnienie od alkoholu. Kobieta uzależniona od alkoholu odczuwa podobnie jak mężczyzna silny przymus napicia się. Towarzyszą temu przymusowi dolegliwości fizyczne ( drżenie mięśni, zaburzenia snu, pocenie się, niepokój, lęki, drażliwość). Dolegliwości te ustępują w momencie spożycia alkoholu. Bardzo trudno osobie uzależnionej wyjść z tej spirali. Kobiety dodatkowo są obciążone stygmatyzacją społeczną, dużo rzadziej znajdują wsparcie i zrozumienie dla choroby wśród partnerów i bliskich. Trudniej też przyznać im się do problemu w obawie przed oceną i odrzuceniem.

Pocieszające jest to, że efekty leczenia odwykowego kobiet są lepsze niż w przypadku  mężczyzn. Kobiety wydają się być bardziej zmotywowane, cierpliwe i wytrwałe. Dlatego tak ważne jest by pomóc im podjąć decyzję o leczeniu i wspierać w terapii. Terapia umożliwia dotarcie do przyczyn uzależnienia, uczy jak żyć na trzeźwo, jak radzić sobie z emocjami bez użycia alkoholu, pomaga rozpoznawać sygnały nawrotów choroby i uczy radzenia sobie z nimi. Często terapię uzależnień wspiera psychoterapia i taka kompleksowa opieka przynosi bardzo dobre efekty.