Nie czekaj, zadzwoń już teraz i uzyskaj pomoc:+48 729 29 78 78

Leczenie alkoholizmu

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm jest chorobą, która polega na okresowym piciu napojów alkoholowych w celu doznawania ich działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikającego z odstawienia alkoholu. Jego istotą jest uzależnienie psychiczne i fizyczne.
Uzależnienie psychiczne wynika z potrzeby wypicia alkoholu dla poprawy samopoczucia, natomiast uzależnienie fizyczne jest związana ze wzrostem tolerancji na alkohol, czyli brakiem możliwości przerwania picia w zaplanowanym momencie, utratą kontroli nad wypijaną ilością alkoholu oraz zespołem abstynencji alkoholowej. Należy pamiętać, że alkoholizm jest chorobą śmiertelną.
Objawy ostrzegawcze choroby alkoholowej:

 • Zauważasz, że wypicie alkoholu zaczyna Cię odprężać, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, pobudza do działania lub ułatwia zaśnięcie
 • Zaczynasz szukać i organizować okazje do wypicia, wyprzedzasz kolejki, pijesz pomimo zaleceń lekarskich
 • Czujesz dumę, że potrafisz wypić więcej niż kiedyś (tzw. mocna głowa spowodowana zwiększoną tolerancją na alkohol), ale jednocześnie zaczynasz mieć trudność w odtworzeniu wydarzeń, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu (tzw. palimpsesty alkoholowe, „przerwy w życiorysie”, „urwane filmy”)
 • Unikasz rozmów na temat swojego picia oraz reagujesz gniewem jeśli ktoś sugeruje ograniczenie picia lub jeśli dostęp do alkoholu staje się ograniczony
 • Zaczynasz pić samotnie, nawet jeśli do tej pory piłeś tylko w towarzystwie
 • Prowadzisz samochód po spożyciu alkoholu (nawet małych ilości)
 • Próbujesz podjąć „ciche” próby ograniczenia spożywanego alkoholu

Fazy:

 1. Wstępna (ostrzegawcza) – zaczynasz szukać sytuacji, w których można sięgnąć po alkohol
 2. Krytyczna – po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu pojawia się pragnienie sięgnięcia po większą ilość. Zaczynasz szukać usprawiedliwienia dla siebie i swojego picia.
 3. Przewlekła – picie zaczyna być ciągłe. Powstaje degradacja moralna, osłabienie procesów myślenia, zmiany charakterologiczne. Powstaje obniżenie tolerancji na alkohol.

Objawy:

 1. Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu (suszenie, głód alkoholowy)
 2. Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (brak silnej woli)
 3. Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania (klinowanie, nie dopuszczanie do powstania kaca)
 4. Objawy abstynencyjne (kac, kac moralny)
 5. Zwiększona lub zmniejszona tolerancja na alkohol (słabsza lub mocniejsza głowa)
 6. Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem do 1-2 wzorców (picie w knajpie, pod boczek, itp.)
 7. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań (szukanie okazji, inicjowanie kolejek, szukanie tylko pijącego towarzystwa, koncentrowanie życia wokół alkoholu)
 8. Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szkodliwości dla zdrowia pijącego (łamanie obietnic zaprzestania picia, wpadki)

Jeżeli zauważasz u siebie kilka z wymienionych objawów prawdopodobnie jesteś osobą uzależnioną od alkoholu. Skontaktuj się z nami, telefon jest czynny całą dobę. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba i można, a nawet trzeba ją leczyć. Jesteśmy tu aby Ci pomóc.
Jeśli natomiast widzisz objawy alkoholizmu u bliskiej Ci osoby również do nas zadzwoń lub przyjedź, a my pomożemy Ci przygotować się do rozmowy o konieczności podjęcia leczenia z bliską Ci osobą.

Uzależnienie od hazardu

Leczenie uzależnienia od hazardu

Kto z nas nie grał choć raz w „lotka”? Chyba wszyscy. Gry losowe oferują szybką możliwość wzbogacenia się, wygrania dużej ilości pieniędzy bez nakładu pracy. Pytanie brzmi: „kiedy pojawia się uzależnienie?” Nałogowy hazard jest jednym z uzależnień behawioralnych. Osoby uzależnione od hazardu posiadają problemy finansowe, dochodzi do rozpadu rodziny, pojawia się samotność, czasem konflikty z prawem. Należy pamiętać, że hazard to nie tylko gry w kasynie, ale również gry internetowe, „lotto”, automaty, loterie czy zakłady bukmacherskie.

Objawy:

 1. Hazard zaczyna Cię pochłaniać (planujesz kolejne przedsięwzięcia, rozpamiętujesz minione doświadczenia, analizujesz)
 2. Zaczynasz odczuwać potrzebę gry z rosnącą ilością pieniędzy
 3. Próbujesz bez powodzenia kontrolować lub rezygnować z hazardu
 4. Jesteś rozdrażniony, reagujesz gniewem lub agresją, jeśli ktoś chce przerwać Twoje uprawianie hazardu
 5. Grasz, żeby uciec od problemów lub poprawić sobie nastrój
 6. Narażasz lub zrywasz relacje rodzinne, zrywasz związki, tracisz pracę
 7. Pożyczasz pieniądze, popadasz w coraz większe długi
 8. Okłamujesz bliskich i terapeutów by ukryć stopień wciągnięcia w hazard

Jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś z Twojego bliskiego otoczenia kilka z wymienionych objawów powinieneś niezwłocznie zareagować zanim hazard zniszczy Twoje życie. Jeśli do nas zadzwonisz pomożemy Ci poradzić sobie z uzależnieniem i rozpocząć nowe życie.

Lekomania

Leczenie uzależnienie od leków

W dzisiejszych czasach zażywamy coraz więcej leków. Uzależnienie takie nazywamy lekomanią. Choć rzadko się o tym mówi problem uzależnienia od coraz bardziej dostępnych leków staje się coraz częstszy. Nie można go bagatelizować, bo może mieć fatalny w skutkach wpływ na życie i zdrowie osoby uzależnionej.

Objawy:

 1. Zażywasz leki w przepisanych dawkach przez miesiące a nawet lata
 2. Zaczynasz przyjmować te leki, żeby „normalnie funkcjonować” gdyż zaczynasz mieć problemy z ich odstawieniem
 3. Pomiędzy kolejnymi dawkami pojawiają się objawy odstawienia
 4. Kontynuujesz zażywanie leków mimo ustania objawów z powodu których zostały przepisane leki
 5. Regularnie odwiedzasz lekarza lub nawet kilku lekarzy aby otrzymać recepty
 6. Zaczynasz odczuwać niepokój lub panikę kiedy okazuje się, że możesz mieć utrudniony dostęp do leków
 7. Zażywasz leki przed stresującymi sytuacjami
 8. Zażywasz kilka rodzajów leków aby wzmocnić ich działanie
 9. Zwiększasz samodzielnie dawki, bo mniejsze przestają działać
 10. Nasilają się objawy lękowe, depresja, objawy psychosomatyczne mimo ciągłego zażywania leków
 11. Zaczynasz zdobywać leki w nielegalny sposób
 12. Poświęcasz coraz większą ilość czasu na zdobywanie i zażywanie leków

Jeżeli zauważasz u siebie kilka z wymienionych objawów prawdopodobnie jesteś osobą uzależnioną od leków. Nie bagatelizuj tego, bo lekomania to poważna choroba, która może mieć fatalne skutki. Skontaktuj się z nami jak najszybciej, a my pomożemy Ci z nią walczyć.
Jeśli w Twojej rodzinie jest osoba, która wykazuje objawy uzależnienia od leków również pomożemy Ci przygotować się na rozmowę z taką osobą, abyś mógł jej pomóc.